Aktualności: artykuły sklep zwierząt psów kotów Kraśnik
NOWY CZŁONEK RODZINY, CZYLI KUPUJEMY PSA
Kupno, adopcja czy przygarnięcie psa jest poważną decyzją, która musi być przemyślana i podjęta z rozwagą, a nie tylko pod wpływem impulsu. Decyzja, oparta o solidne informacje, doprowadzi do Twojego zadowolenia z psa. Pies będzie radosny i szczęśliwy ,a pomiędzy wami powstanie ta silna, unikalna więź, która dla wszystkich miłośników psów jest czymś bezcennym. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że każde zwierzę w domu oznacza nie tylko radość, ale i nowe obowiązki, również wydatki związane z utrzymaniem, profilaktyką i ewentualnym leczeniem, które musimy uwzględnić w domowym budżecie.
Psa trzeba co najmniej dwa razy dziennie wyprowadzić na spacer, karmić zgodnie z jego potrzebami, poświęcić mu nieco czasu, nauczyć czystości i posłuszeństwa.
Dlatego pamiętajmy, aby psa nigdy nie kupować ot tak, pod wpływem chwili, czy przy okazji robienia zakupów na bazarze, giełdzie, UWAŻAJMY na pseudo-hodowców – często psy przez nich sprzedawane są chore, zarobaczone, trzymane w niewłaściwych warunkach, czy pochodzące od spokrewnionych rodziców.
Pies powinien być kupiony od hodowcy darzonego zaufaniem (jeśli chodzi o psy rasowe, warto zasięgnąć porady w lokalnym oddziale Związku Kynologicznego) lub kogoś znajomego, kto zna się na hodowli zwierząt. Jeśli zdecydujemy się na kupno pieska poprzez ogłoszenie w prasie czy Internecie, pojedźmy po niego do domu, w którym jest chowany. Zwróćmy uwagę, w jakich warunkach przebywa, czy nie jest nadmiernie bojaźliwy, spróbujmy wcześniej dowiedzieć się np. na forach internetowych, czy ktoś kupował już psiaka od tego hodowcy i czy nie miał jakichkolwiek uwag, czy problemów.
WYBÓR RASY
Kluczową rolę w wyborze rasy odgrywa nasz tryb życia.
Każdy zwierzak ma indywidualny charakter, ale poszczególne rasy mają pewne dominujące cechy, których nie jesteśmy w stanie zmienić, np. z psa myśliwskiego nie zrobimy "kanapowca" i odwrotnie. To wbrew ich naturze. Jeśli ktoś spędza wolny czas aktywnie (biega po lesie, codziennie chodzi na długie spacery nad morze), nie powinien wybierać np. mopsa, który ma tak ukształtowany układ oddechowy, że przy większym długotrwałym wysiłku zaczyna chrapać i bardzo szybko się męczyć.
Oczywiście pieska można wziąć również ze schroniska – tu musimy liczyć na fachową poradę personelu, jak również dokładnie przyjrzeć się, jak pies reaguje, gdy podchodzi się do boksu, w którym jest trzymany. Czy nie rzuca się na każdego? Czy da się pogłaskać? Czy da się wyprowadzić na smyczy?
Kupując psa rasowego nie zapomnijmy o dokumentach. Kupując kundelka – również. Pies powinien mieć założoną książeczkę zdrowia, szczeniak w wieku ok. 2 miesięcy powinien mieć za sobą pierwsze szczepienie i być odrobaczony.
Koniecznie dowiedzmy się, jak piesek był do tej pory karmiony, czy nie wykazywał alergii na jakąś karmę, czy nie chorował.
Po zakupie (najlepiej jeszcze przed, ale niestety nie zawsze jest to możliwe) warto udać się do weterynarza, który obejrzy psiaka i potwierdzi, że nasz pupil cieszy się dobrym zdrowiem. Od razu też należy ustalić termin kolejnych wizyt kontrolnych i szczepień.
PIES CZY SUKA?
Suki z reguły są łagodniejsze niż psy. Musimy pamiętać że w cyklu rozrodczym suki występuje okres cieczki, z którym wiążą się pewne niedogodności np. grono adoratorów.
Polecamy zabieg sterylizacji, który rozwiąże ten problem i ochroni sukę przed chorobami układu rozrodczego i gruczoły mlekowego, oraz przed niechcianą ciążą.
Psy są bardziej temperamentne, dominujące i skłonne do ucieczek.
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/